ThemeForest.net

Themeforest’e üye olmak ve tasarım eklemek ile ilgili çeşitli sorular geliyor. Kısa kısa bilgilendiremeye çalışacağım.

Öncelikle themeforeste eklediğim tasarımların linkleri:

http://themeforest.net/item/moon-psd-template/4299672?ref=cakirx
http://themeforest.net/item/fruit-shop/3994397?ref=cakirx
http://themeforest.net/item/23-brand-psd/6093587?ref=cakirx

4 yıl önce üye olduğum için şuan ki üye kabulü konusunda bir fikrim yok. Üye olduktan sonra basit soruların olduğu bir test var onu tamamlamanız gerekiyor, çat pat ingilizcemin ve bir yardımız sayesinde testi tamamlamıştım.

Sitede tema satmak için için iki önemli konu var tasarım kalitesi ve yaptığınız tasarımı konusu (kategorisi) sitede zamanla takip ettiğinizde fark edeceksiniz insanların farklı kategorilerde tasarımlar yapması için bazı yarışmalar vs. düzenliyorlar.

Öncelik olarak ne siteye eklenen son tasarımları inceleyip kendize bir konu belirleyin. Bu kabul edilmeniz için ne önemli unsur. Daha önce yaptığım ama elimden kalan tasarımı göndermiştim uygun şekilde düzenleyip ama tasarım konusu ilgilerini çekmediği için kabul edilmedi. Yani satacak konular seçmelisiniz.

Konuyu belirledikten sonra iş sizin tasarım yeteneğinize tecrübenize kalıyor. Zaten genel olarak siteye eklenen tasarımları preview kısmından sayfalar olarak incelerseniz tasarımda nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha iyi anlarsınız.

Yani yaptığınız tasarımın bir çok kişi tarafından kullanılacağını göz önüne alarak bol grafik kullanmamalısınız. Yani alan kişi kolayca kendi tarzına göre bazı renk veya görselleri değiştirebilmeli.

İhtiyaç olabileceğini düşünüp tasarımda olmasa da bir çok form, tablo, kutular gibi tasarımları opsiyonel olarak bir sayfada yapıp koymalısınız.

Tasarımın konusunu iyisini seçtiyseniz çok sade ve basit bir tasarım bile kabul görüp satış yapabilir.

Bazı notlar var bu konuda dikkat etmeniz gereken. Ücretsiz font kullanmalısınız, (örn: google font), kullandığınız görsellerin lisans sorunu olmamalı ya bir stock sitesinden içerik görsellerini seçebilirsiniz üzerinde bunların zaten site adı falan yazdığı için sorun değil bunların linklerini de tasarımın açıklamasında paylaşırsınız. Yada yerli yabancı fotoğrafçı veya grafikerin portföyünden alabilirsiniz görselleri yine açıklamada görsellerin kaynaklarını paylaşmalısınız. Aynı durum iconlar içinde geçerli ama çok sorun olacağını sanmıyorum yani çok detaylı 3d iconlar oldukça demode bu zamanda o yüzden sade basit free iconları alıp tasarıma göre düzenlemeniz mantıklı olur.

Yaptığım tasarımlarla çok uğraştım çok ince detaylara yer verdim aslında be haliyle çok zamanımı harcadı ama o kadar uğraşmanın mantıksız olduğu kanaatindeyim dediğim gibi sade uygun bir tasarım ve güzel bir konu ile daha az uğraşarak daha fazla satacak tasarımlar yapabilirsiniz.

Tasarımı psd olarak ekleyeceksiniz bilmeniz gereken çok fazla satış olmayacağıdır. Bana site üzerinden bir çok teklif geldi yaptığın tasarımı tema olarak düzenleyeyim yarı yarıya geliri paylaşabiliriz diye ben pek güvenmedim açıkcası bu çalışma sistemine o yüzden kabul etmedim. Ama bu konu üzerinde biraz daha araştırıp bu tarz biriyle anlaşırsanız geliriniz çok fazla olabilir.

Daha fazla tasarım ekleyip themeforest üzerinden uzun vade de kazanç elde etmek için bir sistem oluşturma isteğim hali hazırda devam ediyor. Ama malesef kendi işlerimin yoğunluğu ve bu sisteme yapılacak tasarımı fazla zaman alması nedeniyle fırsat bulamıyorum.

Css veya tema satışı hakkında bilgim yok, psd tasarımı ile ilgili de akılma gelen paylaşabileceğim şimdilik bu kadardır.

Yazımda hata olduysa kusura bakmayın.

Bol kazançlar!

Turgay Çakır
Freelance Web Designer

İLETİŞİMİLETİŞİM
Do you need quickly support ?

Some text here...

* Required
Send Message